
Зърнопроизводителите работят под голям натиск - от страна на времето и на пазарните условия

Жътвата на зърнените култури вече е в разгара си, след като прибирането на пшеницата започна.
Развитието на посевите през пролетта премина през сериозни климатични сътресения, затова очакваните добиви са доста разнородни в зависимост от това доколко засегнати са били насажденията, каза в интервю за Радио Стара Загора Цветан Берберов, председател на Тракийския съюз на зърнопроизводителите.
„Но за успеха на кампанията, най-много ни притесняват липсата на пазари и ниските пазарни цени. За поредна година изкупните цени за меката пшеница 310-330 лева за тон, при добиви от 250-300 килограма от декар в районите, където паднаха градушки. това означава че за поредна година ще се наложи да продаваме зърнените култури на цена близка или по-ниска от себестойността им“, каза Цветан Берберов в интервю на Живко Иванов.
„Колегите са силно обезпокоени, особено за пролетните култури като царевица и слънчоглед. Консумативите поскъпват все повече. Само като пример: цената на торовете досега винаги е била равна на тон-тон и половина зърно, сега вече тя възлиза на около три тона зърно“, допълни Берберов.
Много от зърнопроизводителите вече са в необявен фалит, каза още той.
„Нямаме и добро опазване от градушки, наскоро в Новозагорско паднаха градушки, за трети път, колегите там вече не могат да издържат и някои ми казаха, че се отказват“, коментира Цветан Берберов.
По думите му, друг фактор, който обезсърчава земеделските производители, са все още прекалено високите цени на рентите – при печалба от 100 лева на декар, се плащат ренти от по 120 лева.
Що се отнася до пазарите на слънчоглед – у нас те се диктуват от вноса от Украйна, където, заради големите площи, себестойността на продукцията е много по-ниска от тази в България.
„Ние отглеждаме хляба на България, но в земеделието, ако работиш, ти никога нямаш пари. Защото, когато ги вземеш, ти отново ги влагаш в земята с надежда“, каза Цветан Берберов .
Цялото интервю на Живко Иванов можете да чуете в звуковия файл. Прочети цялата публикация