БНР | 03.06.2018 19:14:33 | 162

България без медал в многобоя при жените, Катрин Тасева е пета в Гуадалахара

Българските гимнастички не успяха да спечелят медал в многобоя при жените на 34-то европейско първенство по художествена гимнастика в Гуадалахара (Испания).

Катрин Тасева направи силно състезание и зае пето място със сбор от 73.575 точки. Най-висока оценка тя получи за изпълнението си с топка - 19.400 точки. За композицията с обръч беше оценена с 17.775 точки, за тази с бухалки - 18.050 точки и с лента - 18.350 точки.

Невяна Владинова, която пропусна голямата част от сезона заради контузия допусна грешки и остана 14-та в крайното подреждане със сбор от 66.700 точки. Най-висока оценка българката получи за съчетанието си с обръч - 18.500 точки. Във финала с топка изпусна уред извън терена и съдиите и отредиха 15.625 точки. В композициите с бухалки и с лента също имаше неточности, които се отразиха  на оценките й - 16.700 точки и 15.925 точки .

Европейска шампионка стана рускинята Арина Аверина със 79.250 точки. Втора се нареди сестра й Дина Аверина със 77.750 точки, а със много стабилна игра третото място зае Катерина Халкина Беларус) със 77.625 точки.

"Все още сме под влияние на емоциите. Невяна допусна груба грешка на топка, Катрин успя да си изиграе почти всичко", коментира старши треньорът на националния отбор жени индивидуално Бранимира Маркова след състезанието.

"Не съм доволна от представянето си, но все пак световното първенство в София е най-важното ни състезание за годината", каза Невяна Владинова.

"Мисля, че има още върху какво да работим до световното първенство, за да се получат нещата така, както искаме", добави Катрин Тасева.

Равносметката от европейското първенство е четири медала за България - злато на ансамбъла във финала с три топки и две въжета, сребро на Татяна Воложанина във финала с обръч при девойките, както и две бронзови отличия в многобоя при ансамблите и в отборната надпревара.