БНР Стара Загора | 16.09.2019 06:20:54 | 242

В сърцето на Париж пазим българските традиции и език


Четири са българските училища в Париж според официалната статистика. Но в едно от тях и това е "Кирил и Методий"  любородната искра към България, традициите, песните и историята, поддържа и старозагорската възпитаничка на езиковата гимназия Румяна Шибилева- Ронжие. От нея научаваме, че през 2006 година, в един малък уютен апартамент на френското посолство, точно на 11 ноември, за 24 ученици и 2 учителки удря първия звънец. Новото българско училище е приютено лично от тогавашния посланик Ирина Бокова. Кухнята на предоставения апартамент е превърната в учителска стая, а в останалата част са разпределени класните стаи.

Днес, 14 години след началото, училището е на друго място, в прозорците му се оглежда Айфеловата кула, учениците не са 24, а са 180 и техните занятия винаги са в събота. 36 съботни дни, наречени "глътка България". 

В комюникето на училище "Кирил и Методий" в Париж, издадено по случай началото на Новата учебна година, която за българското училище във Франция започна на 7 септември, може да прочетем написаните от Боряна Григорова думи: "Заварихме пълния с деца, родители, учители, балони, детски песни и цветя двор. Програмата беше изтъкана от традиции, разгъна се, като дълга бабина черга, цветна и уютна, позната и нова, винаги с изненади, тук- там, с малки възелчета, е... понеже  е ръчно тъкана".

И защото децата в българското училище не са само с български корени, а има много от смесени бракове и такива, които желаят да научат български език, да знаят бележитите личности от историята на България, да опознаят вълшебната красота на природните и дадености, да танцуват и пеят с ритмите на българския фолклор, учителите в "Кирил и Методий" са длъжни да работят с широки хоризонти и работата им да напомня, за многоцветието на българските шевици, пояснява Румяна Шибилева.

Какво пожела тя на своите колеги от Стара Загора, по повод началото на Новата учебна 2019/2020 година, чуйте в прикачения звуков файл:  


Прочети цялата публикация