БНР Стара Загора | 20.07.2020 10:38:02 | 329

Още един египетски лешояд се подготвя за освобождаване чрез експериментален метод


Екип на Българското дружество за защита на птиците /БДЗП/ и "Зелени Балкани" поставиха млад египетски лешояд в изкуствено гнездо /хак/ на площадка за подхранване в Източните Родопи. Това съобщиха от БДЗП.

Птицата е излюпена през май в Спасителния център за диви животни в Стара Загора и е част от експерименталната програма на LIFE проекта "Нова надежда за египетския лешояд" за подсилване на балканската популация на вида.

В изкуственото гнездо лешоядът ще се подготвя за живот в дивата природа и в края на юли ще бъде освободен. След този момент поставеният GPS/GSM предавател ще дава информация за приспособяването му към дивия свят и за придвижванията му по време на първата миграция през есента. В момента екип на проекта незабелязано от птицата редовно поставя храна и вода, а чрез камерата за онлайн наблюдение следи нейното поведение.

"Хакването" - методът на изкуственото гнездо, е термин, който се използва в консервационната биология, свързан с активно управление на популацията и представлява внасянето на млади птици, отгледани на затворено /в зоопарк или размножителен център/, в изкуствено гнездо, където те биват доотгледани в дива среда, без да виждат или усещат присъствието на хора. Свикват с района и го приемат за свой естествен дом, като добиват поведение на диви птици. По този начин директно се вливат в популацията и я подсилват.

Методът на изкуственото гнездо се прилага за трета поредна година, но през 2020 за пръв път за него се използва волиера на площадка за подхранване. Предишните две години той се е реализирал в хак, изградена в естествена скална ниша, обитавана преди години от двойка египетски лешояди. Волиерата на площадката това лято е специално преустроена в хак - част от нея е обособена като гнездова камера, застлана е с вълна и наподобява естествено лешоядско гнездо. Предишният хак вече не предоставя необходимите условия за осъществяването на метода - няма достатъчно двойки египетски лешояди наблизо, които да се хранят и по този начин да помагат в адаптацията на птиците. Разположението на сегашния хак на площадка за подхранване позволява на младата птица да свиква с близостта на други египетски и белоглави лешояди, които се хранят редовно там, и след освобождението й ще може по-лесно да се ориентира и да намира храна.

Волиерата, в която в момента се намира лешоядът, се използва всяка пролет за осъществяването на друг от методите, част от експерименталната програма - този на забавеното освобождаване. По него тази година са били освободени три птици.
Освен методите на забавеното освобождаване и на изкуственото гнездо, тази години ще бъде реализиран за трети път и методът на приемните родители /фостеринг/. При него в гнездо на приемна двойка египетски лешояди се поставя едно лешоядче, излюпено на затворено. Приемното гнездо се избира внимателно, съобразно достъпността му, опита на родителите, броя и възрастта на малките в него. Тази година за приемни родители са избрани две диви двойки, защото очакваните малки за осиновяване ще бъдат две - едно, излюпено в Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани", а другото - в зоопарка в Прага.

Прочети цялата публикация