БНР | 31.07.2020 13:13:39 | 369

Eвропейските борси затвориха със спад след мрачни данни и страхове за нова вълна Covid-19


В петък европейските пазари на акции бележат отскок от техните едномесечни дъна, тъй като инвеститорите акцентират върху оповестените късно снощи много силни финансови резултати на американските технологични гиганти Amazon, Apple и Facebook.

В същото време сякаш игнорират драматичните икономически спадове през второто тримесечие в Германия, Франция, Италия, Испания и цялата еврозона, както и новата вълна на коронавирусни инфекции в Европа и останалия свят.

След края на снощната търговия на Уолстрийт три от технологичните гиганти от т.нар. Голяма четворка (Amzon, Apple и Facebook) изненадаха участниците на капиталовите пазари, като отчетоха силен ръст на печалбите и на приходите през второто тримесечие на годината въпреки пандемията от Covid-19. Единствено компанията-майка на Google - Alphabet Inc. отбеляза известно понижение на печалбите и приходите, но по-слабо от прогнозите.

Това доведе до силен ръст на техните акции на извънборсовата търговия на Уолстрийт, заразявайки позитивно и европейския технологичен сектор, чието възходящо движение през днешната търговия допринася за позитивното представяне на фондовите пазари на стария континент.

Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 нараства през петъчната следобедна търговия с 0,5%, парирайки част от вчерашния си силен спад с 2,2% благодарение на ръст с над 2% на STOXX Europe 600 Technology Index.

Така например акциите на компаниите, които са доставчици на технологични чипове на Apple като AMS, Dialog Semiconductor и STMicro поскъпват на европейските борси с между 1% и 3%.

Най-солиден ръст с над 13% бележат акциите на финландският технологичен гигант Nokia, след като отчете изненадващ ръст на печалбата през последното тримесечие.

Германският фондов индекс DAX 30 нараства с 0,7%, а френският CAC 40 с 0,15% въпреки оповестените вчера и по-рано днес предварителни данни, които потвърдиха очакванията за рекорден икономически спад на двете водещи икономики от еврозоната в резултат на коронавирусната пандемия.

Индексът MIB на борсата в Милано нараства с над 1% въпреки драматичното свиване и на италианската икономика през второто тримесечие, което обаче беше малко по-сдържано от очакванията. В същото време индексът на борсата в Мадрид Ibez-35 се понижава с 0,46% след по-брутален от очакваното спад на испанската икономика през периода април - юни.

Британският индекс FTSE100 пък се понижава с 0,3% на фона на опасенията за нова вълна на коронавирусната инфекция в Обединеното кралство, което накара британското правителство да въведе повторни ограничения в някои части на страната и да отложи по-нататъшното разхлабване на карантинните мерки, които са в сила от март насам.

Силните финансови отчети на американските технологични гиганти допринасят за ръст на фондовия индекс Nasdaq100 с над 1% на извънборсовата търговия на Уолстрийт, тъй като акциите на Apple с цели 6,7%, на Amazon с близо 6% и на Facebook с над 7% около час преди началото на петъчната американска търговия. Единствено акциите на Google поевтиняват с около 1% след малко по-слаби финансови резултати на компанията-майка Alphabet.

В същото време фючърсите на индекса на сините чипове DJIA се повишават с 0,2%, а на S&P500 с 0,27%.

"Това, което вероятно е притеснително за инвеститорите, е осъзнаването в даден момент, че негативните новини за възможна втора вълна на коронавирусна инфекция само направят много по-трудна перспективата за постигането на т.нат. "V-образно" икономически възстановяване, особено след като възстановяването на трудовия пазар в САЩ от последните месеци изглежда започва да спира", посочи Майкъл Хюсън, главен пазарен анализатор в CMC Markets.

Тези притеснения могат да се задълбочат на фона на растящия брой на заразени с Covid-19 в САЩ и след намеците от страна на президента Доналд Тръмп за евентуално отлагане на насрочените за 3-ти ноември президентските избори.

Междувременно не се забелязва напредък в преговорите между демократите и републиканците в долната и горната камара на Конгреса на САЩ с администрацията на Белия дом относно нов законопроект за облекчаване на негативния икономически ефект от коронавируса с областта на разширените обезщетения за безработица, които изтичат в петък. Демократите отхвърлиха предложението на Белия дом за временно удължаване на предоставянето на седмични добавки от 600 долара за обезщетенията за безработица, като заявиха, че администрацията на Тръмп не разбира тежестта на кризата.

В същото време бяха регистрирани рекордни смъртни случаи на заболели от Covid-19 в Тексас, Флорида и Аризона, докато в Калифорния беше отчетен вторият най-смъртоносен ден, а в цялата страна през последните 24 часа новозаразените с коронавирус скочиха със 72 238.

Всичко това може да ограничи позитивната настройка на американските инвеститори след старта на днешната търговия на Уолстрийт.


Прочети цялата публикация