Fakti.bg | 22.05.2025 08:00:16 | 27

Свободата на словото в Турция достигна ново дъно, масови арести на журналисти


В Турция дори една публикация в социалните мрежи може да бъде опасна за журналист. По данни на комитета за защитата им страната е сред десетте държави в света с най-голям брой журналисти в затвора. С ареста и вкарването в затвора на опозиционния кмет на Истанбул Екрем Имамоглу през март условията за работа на репортерите се влошиха още повече. Награждаваният фотожурналист Бюлен Кълъч преживява репресиите на турската държава от първа ръка една ранна сутрин, предаде NOVA.

Снимките, които бързо обиколиха международните медии - турската полиция използва сълзотворен газ, гумени куршуми и лютив спрей срещу протестиращи. Поводът – демонстрациите през март срещу ареста на опозиционния кмет на Истанбул Екрем Имамоглу – основен политически съперник на президента Реджеп Тайип Ердоган. Сред тълпата тогава е и фоторепортерът Бюлент Кълъч, който е добре познато име в турската и международната медийна среда. С дългогодишна кариера и множество награди зад гърба си, този път обаче работата му го води не до ново признание, а до арест.

„Един ден в шест сутринта някой започна яростно да тропа на вратата ми. Скочих от леглото. Попитах: „Кой е?”. Отговорите ми: „Полиция! Отворете!”. После ме затвориха за три-четири дни и ме пуснаха. Ясно е – не искаха да снимам. Наказаха ме заради работата ми като журналист“, разказва Кълъч.

След освобождаването му, фоторепортерът беше изправен пред съда заедно с още стотици протестиращи. Той и още седем журналисти са обвинени в участие в „незаконни демонстрации“ и могат да получат до три години затвор. Случаят на Бюлент не е изолиран. Марк Лоуън, кореспондент на Би Би Си, беше задържан и депортиран, след като отрази протестите в Истанбул. Турските власти блокираха стотици профили в социалните мрежи, а независими телевизии получиха глоби и забрани за излъчване.

„Свободата на словото в Турция е достигнала ново дъно. Свободата е само за близки до властта. Когато независими гласове се изкажат, ги очакват преследване и арест“, твърди адвокатът по медийно право Вейсел Ок.

Според организации за медийно право по-голямата част от медиите в Турция са под прекия или косвен контрол на управляващата Партия на справедливостта и развитието и президента Ердоган. Страната редовно попада в класациите на държави с най-много затворени журналисти в света. Бюлент Кълъч е един от тях - наскоро се наложи да се яви пред съда, където да докаже, че е работил като журналист на протестите. Той е убеден, че съдебният процес е просто опит да бъдат принудени той и колегите му да спрат да си вършат работата.

Въпреки всичко, Бюлент е уверен, че ще бъде оправдан. За него фоторепортажът не е просто професия, а призвание – и със сигурност нещо, за което не би трябвало човек да попада в затвора.

Прочети цялата публикация