БНР | 01.10.2021 11:14:21 | 263

Македонски митрополит се оплаква, че от България упражнявали натиск върху него


Старата плоча не е счупена, а е поставена нова и зад това действие стоят всички жители на село Клепач. Те са искали да изпратят послание, че не са съгласни с фалшифицирането на историята от страна на България. Да, войводата Велко Скочивирчето или Скочивирски и осемте негови четници са загинали в бой с турската войско през 1904 г., но те не са се борили за обединението на Македония с България, както е пишело на паметника, а за самостоятелна Македония. Паметникът е поставен в периода между 1914 – 1918 г. по време на Първата световна война, когато България е написала за „присъединяването на Македония към България”. Но всички селяни от Клепач са решили единодушно да сменят плочата и да сменят тази част от съдържанието, а надписът да бъде на македонски език, защото сред загиналите има и техни преки роднини.

Това заяви за „Пресинг ТВ” Преспанско-пелагонийския митрополит Петър, в чиято епархия попада църквата „Св. Архангел Михаил” в село Клепач, след срещата с архиерейския наместник. Владиката Петър заяви още, че е научил от медиите, че в двора на църквата имало някакъв проблем.

Църквата „Св. Архангел Михаил” стана обект на внимание през последните дни, след като българското външно министерство връчи протестна нота на временно управляващия посолството на РС Македония в София по повод установен случай на подмяна на български паметник, намиращ се в двора на църквата, припомня БГНЕС.

Установено е, че паметникът, издигнат в чест на войводата Велко Скочивирчето и осем негови четници, е подменен. Констатирано е, че оригиналният надпис на книжовен български език е заменен, премахнати са цели части от автентичния текст и са променени и някои от имената на загиналите четници.

Българската страна настоя компетентните власти на РС Македония да направят необходимото за издирването и възстановяването на оригиналния паметник. Тя обърна внимание, че подмяната на исторически артефакти представлява акт на унищожаване на автентичния вид на културно-историческо наследство и опит за пренаписване на историята, което буди сериозна загриженост, включително в контекста на необходимостта от стриктно изпълнение на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество от 2017 г.

Протестираме пред Скопие заради подмяна на паметник

Владиката Петър подчерта, че според конституцията църквата е отделена от държавата и светската власт няма право да се намесва в църковните дела, както и обратното.

„От доста време сме подложени на провокации и натиск от страна на българските политици, особено консулите. Откакто казах на двама от тях, че не искам да идват при мен, нито аз да ходя при тях да се виждаме, започнаха да ни нападат, например около промяната на иконата „Св. Троица”, която е в църквата „Св. Богородица” в Битоля до митрополията. Тя беше поставена неканонично и ние решихме да сложим нова, а те се опитаха да ни попречат да го направим”, твърди духовникът, цитиран от сайта „Република.мк”.

Според него, целта на българските политици е да представят църквата като своя и да докажат, че това население е българско, което няма връзка с действителността.

„Целта на такива провокации и натиск е да се покаже, че не сме имали църква до 1958 г., когато е обявена самостоятелна МПЦ, а оттам и че не е съществувала македонска нация”, каза владиката Петър.

Той подчерта, че през последните 20-тина години нямат никакви спорове или неразбирателство с БПЦ.

Прочети цялата публикация