БНР | 01.10.2021 11:59:15 | 118

Културата и изкуството могат да направят живота по-добър, по-справедлив, по-честен


От векове меценатството е било роля на монарсите, църквата и феодалите. Днес държавата изпълнява техните роли. Тъй като в България няма Закон за меценатството, няма нищо лошо артистите да разчитат държавата да запази хилядолетната традиция в изкуството от началото на християнството, отбеляза композиторът Румен Бояджиев-син. Това може да стане като се поддържат културните институти. Всеки творец има право да упражнява професията си и да бъде стимулиран от държавата за неговата дейност.

Не е непосилно да се отделят 2% от държавния бюджет за култура, убедена е актрисата Искра Ангелова.И обясни:

„Артистите на свободния пазар бяха оставени година и половина без сцена и подкрепа. Непрозрачността при разпределяне на средствата от Министерството на културата във връзка с пандемията беше фактор, който подтикна артистите да създадат Свободния артистичен съюз (САС).“

Когато става дума за голямо, скъпо, истинско изкуство, правилата на пазара не трябва да властват, акцентираоще Искра Ангелова. И насочи вниманието ни към програмата на „Артмаратон на свободните духом”, който се провежда от днес до 4 октомври.

Творците са индивидуалисти и имат свой поглед и за изкуството си, и за начина на живот. Трудно е да се обединим, правим опити, учим се от грешките си, започваме да правим компромиси с егото си в името на това, да постигнем нещо общо, допълни Румен Бояджиев-син. Според него е нужно време, за да може гилдията да разбере добрите намерения и каузата на САС и да се сплоти.

„Творците мога да направят живота по-сладък, по-добър, по-справедлив, по-честен“, убеден е композиторът.

С Искра Ангелова и Румен Бояджиев-син разговаря Ива Дойчинова.

Прочети цялата публикация