Fakti.bg | 11.09.2022 07:00:09 | 265

Русия и Китай: „Златни“ отношения


Според прогнозите на международните анализатори през втората половина на 2022 г. европейската икономика ще бъде изправена пред висок риск от рецесия. Причината е енергийната криза и високата инфлация, причинени от антируските санкции заради конфликта в Украйна, както и отслабването на ефекта от икономическия рестарт след пандемията от коронавирус.

По-специално, основателят на финансовата организация iBanFirst Пиер-Антоан Дюсюлие каза, че настоящите енергийни затруднения в Европа са причинени от ситуацията в Украйна и неефективното осъществяване на енергийния преход. Според неговите оценки вероятността от рецесия в еврозоната е голяма. Ще отнеме поне две-три години, докато новата енергийна структура заработи, но през този период европейската икономика ще бъде изправена пред още по-голяма несигурност. Според доклад на Oxford Economics темповете на икономически растеж отслабват не само в Европа, но и в САЩ. Според проучването, следвайки САЩ, вероятността от техническа рецесия в еврозоната през следващите 12 месеца е близо 60%.

В тази ситуация Западът предприе още по-безпрецедентна стъпка, отрязвайки Русия от най-големите пазари на злато. Очевидно златните и валутните резерви за всяка страна са един от начините за справяне с инфлацията и рецесията като цяло. В крайна сметка само Обединеното кралство е купило злато от Русия за десетки милиарди долари (през 2021 г. - за 15,2 млрд. USD). Къде Лондон ще търси партньори сега, за нас (бел. ред. Русия) е все едно, но в тази ситуация Москва със сигурност не е печеливша.

Факт е, че Русия преориентира износа на злато на изток - Китай, Индия, Обединените арабски емирства (по-точно, увеличи продажбите). Така Главното митническо управление на Китайската народна република наскоро изясни, че вносът на руско злато през юли 2022 г. се е увеличил 50 пъти в сравнение със същия период на миналата година. Сегашният обем на износа за Китай е сравним в парично отношение с това, което Русия е получила от продажбата на злато в Швейцария - около 1 млрд. USD през 2021 г. Очевидно е неуместно да се сравняват Китай и Швейцария, а трябва да се прогнозира нарастването на "китайските апетити".

„Златната“ тема беше повдигната на международния Източен икономически форум, който се проведе на 5-8 септември във Владивосток, Русия. Организаторите на конгреса подготвиха изненада за участниците - "златен павилион", който символизира добива на благороден метал, основният отрасъл на икономиката на Магаданска област (посетителите на форума дори ще могат да участват в работилници за измиване на злато и получавате награди).

Посланикът на Китай в Русия Джан Ханхуей, приветствайки участниците в Източния икономически форум, каза, че отношенията между Китай и Русия са влезли „в най-добрия период“. „Под влиянието на западните санкции Китай, подобно на Русия, е изправен пред търговски ограничения, но ние не се страхуваме от трудности“, каза посланикът. „Динамиката на сътрудничеството между нашите страни демонстрира високо ниво на устойчивост.“

Като цяло експертите на Източния икономически форум 2022 са „за“ изключване на сетълментите в долари или евро от руския речник, като се съгласиха да продължат да пишат „рубла“ или „юан“ в документи и пресата. Очевидно трябва да се признае, че днешните тектонични промени в архитектурата на международните отношения създават нова реалност. Русия бързо разширява производствените си възможности в сътрудничество с азиатски партньори, тъй като повечето азиатски страни водят приятелска или добронамерено неутрална политика спрямо Русия. Перспективата за разширяване на сътрудничеството е практически неограничена, има взаимно допълване на икономиките, което, за разлика от Европа, не е придружено от геополитическо съперничество.

Въз основа на вече съществуващата база Далечният изток трябва през следващото десетилетие да се превърне не само във вратата на Русия към Азия, но и в универсален център за взаимодействие на най-важните международни партньори, интерфейс за въвличане на Русия в многополюсния свят. Руският Далечен Изток заема доминираща позиция в добива на минерали, включително злато (в региона има повече от 6500 находища на твърди минерали и въглеводороди).

Така суровинният суверенитет на Русия се превръща не само в ключов фактор за националната сигурност, но и в инструмент за икономическо развитие. Не смятате ли, че Европа е загубила нещо?

Андрей Исмагамбетов

Прочети цялата публикация