Fakti.bg | 26.11.2024 05:56:09 | 41

Доналд Тръмп заплашва с нови търговски мита: икономически рискове и глобални реакции

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп в понеделник обяви планове за въвеждане на високи мита за трите най-големи търговски партньори на Съединените щати – Канада, Мексико и Китай. Той очерта и детайли от икономическата си програма, която би могла да доведе до търговски войни, предава News.bg.

Тръмп, който ще встъпи в длъжност на 20 януари 2025 г., заяви, че ще наложи мита от 25% върху вноса от Канада и Мексико, докато тези страни не предприемат действия срещу наркотрафика и незаконната миграция през границите.

„На 20 януари, чрез една от многото ми изпълнителни заповеди, ще подпиша всички необходими документи, за да наложа на Мексико и Канада 25% мита върху ВСИЧКИ продукти, идващи в Съединените щати, заради техните нелепи отворени граници,“ написа Тръмп в социалната мрежа Truth Social.

Освен това, той обяви 10% допълнителни мита за Китай, като част от обещанията си за икономическа политика, целяща да „постави Америка на първо място“.

Икономическа зависимост и потенциални нарушения на търговски споразумения

През 2023 г. над 83% от износа на Мексико и 75% от износа на Канада са насочени към САЩ. Новите мита, предложени от Тръмп, биха могли да нарушат условията на Споразумението между САЩ, Мексико и Канада (USMCA), което продължава безмитната търговия между трите държави. Това споразумение беше подписано от самия Тръмп и влезе в сила през 2020 г.

В същото време Китай обяви нови мерки за стимулиране на външната си търговия в отговор на заплахите за 60% мита върху китайския внос, които създават напрежение сред търговците и ускоряват преместването на фабрики към Югоизточна Азия и други региони.

Международни реакции и икономически предупреждения

Управителят на Френската национална банка и член на борда на Европейската централна банка (ЕЦБ) Франсоа Вилерой дьо Гало предупреди, че плановете на Тръмп могат да доведат до завръщане на инфлацията в САЩ и да окажат отрицателно влияние върху глобалния икономически растеж.

„Програмата крие риск от връщане на инфлацията в САЩ,“ заяви Вилерой в интервю за France Inter. „Тя може също да доведе до малък спад на растежа в световен мащаб. Все още не е ясно дали намалението ще се почувства по-силно в САЩ, Китай или Европа.“

Според него основният удар от предложените мита ще бъде понесен от американските потребители.

„Протекционизмът почти винаги води до намаляване на покупателната способност на потребителите,“ добави Вилерой.

Прочети цялата публикация