Тръмп и съпругата му пристигнаха в Белия дом
Избраният за президент на САЩ Доналд Тръмп и съпругата му Мелания пристигнаха в Белия дом за среща с президента Джо Байдън и първата дама Джил Байдън, се вижда на кадри от прякото предаване на АП на днешните церемонии по встъпването в длъжност на Тръмп, предаде БТА.
В последния си ден на власт президентът на САЩ Джо Байдън осигури де факто съдебен имунитет на няколко обществени личности, сред които бившият член на Конгреса от Републиканската партия Лиз Чейни, пенсионираният бивш председател на Обединения комитет на началник-щабовете на въоръжените сили на САЩ генерал Марк Мили и бившия главен вирусолог на САЩ д-р Антъни Фаучи. Това ще ги предпази от евентуални бъдещи съдебни преследвания, тъй като и тримата бяха заплашени от репресии от страна на новоизбрания американски президент Доналд Тръмп, предаде Ройтерс.
Осигуряването на де факто съдебен имунитет включва и всички законодатели, в това число Чейни, които са били част от комисията в Конгреса на САЩ, разследвала щурма на Капитолия от привърженици на Тръмп на 6 януари 2021 г., както и полицейски служители, които са свидетелствали пред нея.
Тръмп, който поема отново президентския пост днес, неведнъж е призовавал за съдебно преследване срещу своите врагове, откакто спечели изборите за Белия дом през ноември.
Байдън похвали държавните служители като "живителната сила на американската демокрация". Без да споменава Тръмп, той изрази тревога, че някои от тях са подложени на заплахи и сплашване, защото си вършат работата. "Тези държавни служители са служили на нацията ни с чест и отличие и не заслужават да бъдат обект на неоправдани и политически мотивирани съдебни преследвания", заяви Байдън в изявление.
През декември Тръмп призова Федералното бюро за разследване (ФБР) да разследва Лиз Чейни заради ролята ѝ в ръководенето на разследването на Конгреса на САЩ за нападението на Капитолия на 6 януари 2021 г. от страна на негови поддръжници. От своя страна Фаучи често влизаше в конфликт с Тръмп по време на пандемията от КОВИД-19, а поддръжниците на американския милиардер продължиха да отправят критики срещу вече пенсиониралия се бивш здравен служител.
В книгата "Война" на американския журналист Боб Удуърд, която бе публикувана миналия месец, бившият председател на Обединения комитет на началник-щабовете на въоръжените сили на САЩ генерал Марк Мили нарича Тръмп "фашист до мозъка на костите си", което накара голяма част от съюзниците на избрания за нов американски президент да го критикуват за възприетата нелоялност.
От своя страна Мили заяви, че е "дълбоко благодарен" на Байдън за осигуряването на съдебен имунитет. "Моето семейство и аз сме дълбоко благодарни за действието на президента (Байдън) днес", каза бившият председател на Обединения комитет на началник-щабовете на въоръжените сили на САЩ в изявление.
"След четиридесет и три години вярна служба в униформа на нашата нация, защитавайки и отстоявайки Конституцията, не желая да прекарвам оставащото ми време, което Господ ми е дал, в борба с онези, които несправедливо могат да търсят възмездие за възприети обиди" добави той.
През ноември Ройтерс съобщи, че екипа на Тръмп за политически преход е изготвял списък с военни офицери, за които се смята, че са свързани с Мили, и които трябва да бъдат уволнени.
Байдън похвали както Мили, така и Фаучи, като дългогодишни отдадени държавни служители, които са защитавали демокрацията и са спасявали човешки животи. Той заяви, че специалната комисия, създадена да разследва нападението срещу Капитолия на 6 януари, е изпълнила почтено мисията си. Без да посочва лицата, той осигури де факто съдебен имунитет на всички членове на Конгреса на САЩ, които са участвали в комисията, техните екипи, както и на полицейските служители на Капитолия и Вашингтон, окръг Колумбия, които са свидетелствали пред комисията.
Байдън уточни, че лицата, на които е осигурил този имунитет, не са извършили нищо нередно, но че самото разследване или съдебно преследване може да навреди на репутацията и финансите им. "Вярвам във върховенството на закона и съм оптимист, че силата на нашите правни институции в крайна сметка ще надделее над политиката", каза той. "Но това са изключителни обстоятелства и аз не мога с чиста съвест да не предприема нищо", добави Байдън.
Решението за предоставяне на де факто съдебен имунитет предизвика незабавни критики от страна на съюзниците на Тръмп, включително от републиканката Марджъри Тейлър Грийн, която е част от Камарата на представителите. Тя написа в платформата "Екс", че длъжностните лица са получили съдебен имунитет, "защото са виновни за престъпления".
Прочети цялата публикация