Fakti.bg | 08.05.2025 04:04:12 | 24

Путин е обсебен от една територия: около нея е изградена имперската му амбиция


От 2014 г. насам образът на Владимир Путин като успешен военен лидер и завоевател зависи изключително много от това анексираният Крим да стане международно призната част от Русия.

Това заяви историкът и експерт по Източна Европа Клаус Гества от университета в Тюбинген, предаде Tagesspiegel. Путин започна войната си срещу Украйна в Крим – и не иска да я прекрати, докато светът не одобри анексирането.

Днес полуостров Крим все още е част от Украйна, но повечето украинци вече нямат достъп до него. Изминаха повече от единадесет години, откакто Путин окупира и анексира полуострова. Фронтът сега се простира между Одеса и Ялта. Военното завладяване от украинската армия изглежда далечна перспектива. Но това не е достатъчно за Путин. Той иска Крим да бъде международно признат за руска територия. Не само фактически, но и юридически.

Подобно признание би символизирало успешното завършване на имперското заграбване на земя, обяснява Клаус Гества. Всеки друг сценарий обаче би навредил сериозно на имиджа на Путин, пише focus.de.

От гледна точка на Москва, едва ли друго място освен Крим е толкова подходящо да се плетат пропагандни митовe, за да се покаже защо Украйна уж не съществува като суверенна държава. Крим е класическият пример за окупацията на международното право от страна на Путин чрез имперска и ревизионистка политика.

Една от онези фрази, които човек често чува в Русия и които се основават на историческо изопачаване, е: „Крим винаги е бил руски“. Всъщност, най-ранните жители на полуострова са били предимно представители на друга етническа група.

До 1783 г. Крим е бил предимно родина на кримските татари в продължение на повече от четири века, които са формирали напреднала ислямска култура там с ханството и по-късно са попаднали под протектората на Османската империя.

Русия анексира Крим в края на 18 век при царица Екатерина II. „Завоеванието по това време завърши възхода на Русия до могъща империя, който започна с Петър Велики”, казва историкът. Тази символика продължава да оказва влияние и днес: „С анексирането на Крим Путин подчерта претенцията си да влезе в историята като наследник на Екатерина и Петър.“

През 20-ти век Крим се превръща в популярна дестинация за почивка на съветските граждани . Фактът, че местните татари са били депортирани и убивани в голям брой по времето на съветския диктатор Йосиф Сталин, почти не се споменава в Москва.

Мит е също, че анексирането на Крим от войските на Путин е било мирно. Украинските войници наистина се предадоха без бой, когато „малките зелени човечета“ на Путин – руски войници без отличителни знаци – окупираха полуострова от края на февруари 2014 г. Но оттогава насам назначените от Москва губернатори поддържат властта си чрез насилие и сплашване. „Руските окупационни сили използваха жестоки репресии, за да потушат всички форми на политическа съпротива в зародиш“, казва Гества. Документирани са случаи на руски войници, които тероризират цивилното население и произволно убиват хора.

Заключението на Гества е ясно: „Всеки, който твърди, че след 2014 г. в Крим е установен „умиротворен ред“, демонстрира с подобни неверни твърдения, че няма никаква представа за политическата ситуация там и очевидно е готов да се хване на наративите на Москва.“

Прочети цялата публикация