Колко са хората с мигрантски корени в Германия

21,2 милиона души с имигрантско потекло са живели в Германия миналата година – с около четири процента повече от предходната година, по данни на Федералната статистическа служба. Техният дял леко се е увеличил - до 25,6% от общото население на страната.
Под хора с мигрантски корени трябва да разбираме такива, които или самите те са имигрирали в Германия (мигранти първо поколение), или хора, чиито родители са дошли в Германия след 1950 г. (мигранти второ поколение), уточнява обществената медия АРД.
Приблизително един от всеки петима души в Германия (19,6 процента от населението на страната) се е преселил от друга страна. Делът на мигрантите първо поколение е нараснал с 4% - до малко под 16,1 милиона души, показват данните.
5,2 милиона души (ръст от 6%) са преки потомци, тоест деца, родени в Германия от двама родители, които са имигрирали след 1950 г. При други 4,1 милиона от родените в Германия деца само единият от двамата родители е имигрант. Според определението те не се числят към групата на хората с мигрантски корени, разяснява АРД.
Населението с мигрантски корени е по-младо
Те са сравнително млади: във възрастовата група на 20 до 39-годишните приблизително всеки трети (34%) е с мигрантски корени. Сред по-възрастните - хората над 65-годишна възраст - техният дял е едва 14%. Най-общо мигрантското население в Германия е с около девет години по-младо от това без мигрантски корени. Средната му възраст е 38,2 години, става ясно още от данните на Статистическата служба.
Бягство, работа и семейство
През миналата година в Германия са живели почти 6,5 милиона души, които са имигрирали от 2015 г. насам. Основните страни на произход са Украйна и Сирия, а най-важните причини за имиграция според анкетираните са бягство, убежище и международна закрила (31%), работа (23%) и събиране на семейството (21%). Осем процента от имигриралите от 2015 г. насам са заявили, че са дошли в Германия предимно с цел да учат или на обучение - продължаване на образованието.
Статистиците регистрират разлики между половете: за мъжете най-често срещаните причини за имиграция са бягство (32 процента) и работа (28 процента). При жените бягството също е основна причина - 30%, следвана от събирането на семейството (26%), пише още АРД.
Прочети цялата публикация