ГДБОП пресече дейността на канал за изпиране на пари, част от световна мрежа
ГДБОП проведе специализирана полицейска операция по пресичане дейността на организирана престъпна група, създадена с цел да извършва данъчни престъпление и инвестиционни измами на територията на страната и държави членки на ЕС. В хода на образуваното досъдебно производство са събрани данни за изпиране на пари – престъпления по чл.321, ал.3, чл.253 и чл. 212 НК.
Действията на антимафиотите са проведени в София и Ботевград на 30 юни и с активно съдействие на служителите на дирекция „Киберпрестъпност“ при ГДБОП. Подробности за операцията бяха представени от административният ръководител на Окръжната прокуратура в София Наталия Николова, под чийто надзор са осъществени оперативните действия и заместник-директорът на ГДБОП старши комисар Емил Борисов.
Успяхме да пресечем този канал, който е част от световна мрежа. По тази схема през България са преминали около 3 милиона лева, каза окръжният прокурор на София. Тя уточни, че членовете на престъпната група са извършвали различни по вид финансови и инвестиционни измами, включително чрез онлайн платформи. Те убеждавали потребителите чрез фишинг атаки да инвестират в различни платформи, чрез които достъпвали профилите и банковите им сметки. Участниците в престъпната схема въвеждали в заблуждение собственици на фирми чрез фалшиви проформа фактури, че са техни реални доставчици на услуги, като средствата са нареждани в държави от Близкия изток.
Зам.-директорът на ГДБОП старши комисар Емил Борисов допълни, че онлайн и инвестиционните измамите са една част от дейността на групата, а другата - ДДС и финансовите операции. За тях били наемани за посредници български граждани с нисък социален статус, които срещу скромна сума регистрирали търговски дружества и банкови сметки, данните за които били предавани на престъпната група. Те са използвани за трансфериране и теглене на различни суми, получавани от различни държави от ЕС.
Установено е, че организатори на престъпната схема са двама чужденци – украински граждани, придобили български паспорти. В рамките на операцията са задържани четирима мъже по Закона на МВР, а други трима са обявени са издирване. При проведените оперативно-издирвателни и процесуално-следствени действия са претърсени шест имота – жилища и офиси, както и девет превозни средства. Иззети са вещи и документи, имащи отношение към производството и са разпитани свидетели. Работата по случая продължава.
Прочети цялата публикация