Иран изрази готовност за преговори със САЩ, но при условия на взаимно уважение и без заплахи

Външният министър на Иран Абас Арагчи заяви, че страната му е готова да поднови преговорите със САЩ, но само въз основа на достойнство и взаимно уважение. Това съобщи иранската информационна агенция ИРНА, позовавайки се на интервю на Арагчи за френския вестник Le Monde, предава БТА.
Министърът подчерта, че САЩ трябва първо да променят поведението си и да дадат гаранции, че няма да предприемат нови въздушни удари срещу Иран по време на евентуални преговори.
„Ислямската република винаги е участвала в диалог, ръководена от принципите на достойнство, логика и взаимно уважение“, заяви Арагчи. Той посочи, че дипломатически контакти съществуват, макар и индиректно чрез приятелски държави и посредници, които поддържат т.нар. „дипломатическа гореща линия“.
„Дипломацията е двупосочна улица. Именно САЩ прекъснаха преговорите и прибегнаха до военни действия. Затова те трябва да поемат отговорност за грешките си и да демонстрират ясно променено поведение“, подчерта той. Арагчи добави, че Иран се нуждае от уверения, че няма да бъде подложен на нови военни нападения по време на бъдещи разговори.
Министърът посочи, че американските атаки са нанесли щети на ирански ядрени обекти, като Техеран си запазва правото да иска компенсации, след като бъде определен пълният им размер. Той категорично отхвърли твърденията, че тези атаки са успели да разрушат ядрената програма на страната.
„Да се вярва, че Иран ще се откаже от мирната си ядрена програма, насочена към удовлетворяване на енергийните, фармацевтичните и земеделските нужди, е сериозна заблуда“, каза още Арагчи.
Той подчерта, че иранската програма функционира под постоянния надзор на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) и се провежда в пълно съответствие с международното право. „Несломимата воля на нашата нация, достигнала върхове в научното развитие, не може да бъде подкопана толкова лесно“, заяви той. Докладите на МААЕ, по думите му, многократно потвърждават липса на отклонения към военни цели.
Арагчи също така предупреди, че истинската вреда от американските атаки се крие във въздействието им върху международния режим за неразпространение на ядрени оръжия. „Атаката срещу обекти, наблюдавани от МААЕ, и мълчанието на западните страни представляват сериозно посегателство върху основите на международното право“, отбеляза той.
Накрая, Арагчи отправи предупреждение и към трите европейски страни, подписали ядреното споразумение от 2015 г. По думите му, активирането на механизма за санкции, предвиден в споразумението, би се равнявало на военна агресия и би компрометирало ролята на Европа в бъдещите дискусии относно мирната ядрена програма на Иран.
Прочети цялата публикация