Тодор Тодоров: Има ненаучени уроци от авариите като тази във Фукушима
„Който иска да произвежда от ядрена енергия електричество, трябва да бъде задължен да разработи съвременни планове за справяне с ядрени аварии и за защита на гражданите. Това, което видяхме в дисциплинирана Япония – там настъпи огромен хаос. Те и затова досега не могат реално да покажат последиците.“ Това каза в предаването „Хоризонт до обед“ Тодор Тодоров, координатор на кампания „Климат и енергия“ в Сдружение „За Земята”.Тази вечер от 18 часа във Фейсбук страницата на сдружението ще покажат няколко петминутни късометражни филма, които не са катастрофични, не разказват за директните последици от разрушенията, а ни срещат със семейства, пострадали по един или друг начин от ядрената катастрофа във Фукушима.
„Много е впечатляващо например едни тийнейджърки как обясняват, че когато пътуват из Япония, не казват, че са от Фукушима, защото отношението към хората от Фукушима е като към такива, които носят радиация, носят болести“, обясни Тодоров.
„Единственият смисъл да припомняме тази трагедия, както и Чернобил, е да си опитваме да не повтаряме грешките, които са направени“, коментира Тодор Тодоров пред БНР.
Той цитира научен доклад на ООН за въздействието на радиацията, в който се твърди, че радиацията от аварията не е увеличила риска от рак над нормалното и не е нанесла статистически измерими щети на населението. Световната здравна организация след Чернобил по същия начин излиза с доклад, че няма такова повишаване и няма официални данни за връзка с радиацията. Японското правителство след аварията приема, че допустимата граница на облъчване е 4 пъти по-голяма от тази, приета след Чернобил.
„Има ненаучени уроци от тези аварии, затова сме принудени всяка година да отбелязваме и да ги припомняме, защото те са очевадни. И за хората, които са пострадали, и за останалите“, допълни Тодоров.
Високотехнологична Япония, която е водеща икономика в света, не може да се справи с последиците от аварията вече десет години, въпреки отделените 200 милиарда долара, изтъкна той.
„Това, до което са стигнали те, е да изливат радиоактивна вода, т.нар. обезопасена, в океана. Всеки се интересува рибата да не е хваната около Фукушима.“
Изливането на водата в океана не е решение, категоричен е Тодоров. „На далечни разстояния в океана от Фукушима се открива радиоактивност. В самата Япония на стотици километри от централата също се откриват такива огнища. Това е процес, който не може да бъде спрян със съвременните технологии.“
С тези огромни суми страната покрива дейности по откриването и обезопасяването на разтопеното гориво от реакторите. „Над 40 години ще отнеме обезопасяването му“, уточни Тодор Тодоров.
„Основният извод е, че тази енергия не е нито евтина, нито безопасна, нито чиста“, обобщи той.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл. Прочети цялата публикация