Fakti.bg | 09.09.2024 11:14:37 | 51

"Не смогваме": в Германия вече искат по-малко бежанци

Съюзът на германските градове и общини настоява за допълнителни мерки срещу незаконната миграция, както и за създаването на специална работна група, т.нар. Task Force, за провеждането на повече депортации. Би било правилно да се положат повече усилия, за да бъдат връщани хората без право на убежище в родните им страни, заявява пред "Райнише Пост" председателят на Съюза на общините Андре Бергхедер, цитиран от АРД.

По неговите думи създаването на работна група на национално равнище ще ускори процеса и ще повиши неговата ефективност. До момента депортациите са от компетенциите на отделните провинции.

Полицейският синдикат в Германия е отворен за тази идея при определени обстоятелства. "Ако това бъде уредено по правен път, то ще представлява мярка, която би могла да бъде подкрепена", каза председателят на Полицейския синдикат Андреас Роскопф пред "Райнише Пост".

Бившият председател на Федералния конституционен съд Харс-Юрген Папир на свой ред призова правителството да започне да връща бежанците още на границата. Той се позовава най-вече на параграф 18 от закона за предоставяне на убежище и определя връщанията още на границата като "не само възможни, но дори необходими". "Ние сме заобиколени от държави членки на ЕС и Швейцария, т.е. сигурни трети страни без изключение. Смятам за недопустима сегашната практика, която фактически дава право да влезе в Германия на всекиго, който произнесе думата "убежище", изтъква юристът.

Папир посочва още, че изключението от това правило, като например по хуманитарни причини, се е превърнало в правило на германските външни граници. "А това противоречи на смисъла на правото за получаване на убежище."

"Миграцията вече ни идва в повече"

Правителството предвижда тази седмица нови разговори по темата с опозицията и ръководствата на провинциите. Председателят на ХДС Фридрих Мерц определи обаче като условие за следващи разговори връщането на бежанците още на границата.

Междувременно лидерът на ХСС Маркус Зьодер и шефът на либералите Кристиан Линднер поискаха значително намаляване на молбите за убежище. "Миграцията вече надхвърля възможностите ни", каза Зьодер, а Линднер отправи критики към изгубения контрол.

Както информира германската обществена телевизия АРД, цитирайки Зьодер, в Германия за година са подадени 300 000 молби за убежище. А хората вече не се справят с последствията от миграцията, изтъква Зьодер и настоява броят на молбите да бъде намален значително под 100 000. "Вече не смогваме с последствията и интеграцията, и то не само що се отнася до детските градини, училищата и жилищата - претоварени сме и от културна гледна точка." По неговите думи в много германски градове жителите вече не се чувстват у дома си. "Истината е проста - миграцията вече надхвърля възможностите ни."

Председателят на ХСС също е привърженик на връщанията на бежанците още на границата. Според Зьодер тази мярка ще откаже хората да се насочват към Германия. А председателят на Свободните демократи Кристиан Линднер заяви: "Ние трябва да намалим още повече стимулите за незаконна миграция в нашата германска социална държава - и той най-добре в условията на консенсус с всички партии".

Само "хляб, легло и сапун" за кандидатите за убежище

"Алтернатива за Германия" също има становище по въпроса, в което акцентът е върху драстичното намаляване на помощите, оказвани на кандидатите за убежище. Според съпредседателя на фракцията на АзГ в Бундестага Тино Крупала миграцията е "майката на всички проблеми", като той не е първият, който използва тази формулировка, отбелязва АРД. Германската обществено-правна медия припомня, че още през 2018 година тогавашният лидер на ХСС и министър на вътрешните работи Хорст Зеехофер бе нарекъл миграционния въпрос "майка на всички политически проблеми в страната".

АРД цитира и актуалното искане на АзГ за "социални помощи само за германците", а на кандидатите за убежище и на бежанците да се предоставят само непарични помощи на принципа "хляб, легло и сапун".

Автор: Биляна Михайлова (редактор)

Прочети цялата публикация