Тояга и морков! Екипът на Доналд Тръмп усилено търси мирен изход от войната
Съветниците на Доналд Тръмп публично и частно изнасят предложения за прекратяване на войната в Украйна, което би отстъпило големи части от страната на Русия в обозримо бъдеще, според анализ на "Ройтерс" на техните изявления и интервюта с няколко хора, близки до новоизбрания президент на САЩ.
Предложенията на трима ключови съветници, включително бъдещия пратеник на Тръмп Русия-Украйна, пенсионираният генерал-лейтенант Кийт Келог, споделят някои елементи, включително отказ от идеята за членството на Украйна в НАТО.
Съветниците на Тръмп биха се опитали да принудят Москва и Киев към преговори в стил "Тояга и морков" , включително спиране на военната помощ за Киев, освен ако Зеленски не се съгласи да преговаря, или увеличаване на помощта, ако руският президент Владимир Путин откаже.
Тръмп многократно обеща по време на предизборната си кампания да прекрати почти тригодишния конфликт в рамките на 24 часа след встъпването си в длъжност на 20 януари, ако не и преди това, но все още не е казал как.
Анализатори и бивши служители по националната сигурност изразяват сериозни съмнения, че Тръмп може да изпълни подобно обещание поради сложността на конфликта.
Взети заедно обаче изявленията на неговите съветници подсказват потенциалните контури на мирния план на Тръмп.
Украинският президент Володимир Зеленски, изправен пред недостиг на военна сила и нарастващи териториални загуби, посочи, че може да е отворен за преговори.
Въпреки че все още има намерение за членство в НАТО, той каза тази седмица, че Украйна трябва да намери дипломатически решения за връщането на някои от окупираните територии.
Но Тръмп може да установи, че Путин не желае да се ангажира, казаха анализатори и бивши американски служители, тъй като той държи украинците на заден план и може да спечели повече, като продължи да заграбва земя.
"Путин не бърза", каза Юджийн Румър, бивш главен анализатор на американското разузнаване за Русия, който сега работи в мозъчния тръст на Фондацията Карнеги за международен мир.
Руският лидер, каза той, не показва готовност да се откаже от условията си за примирие и преговори, включително отказ на Украйна от стремежа си към НАТО и предаване на четирите провинции, които Путин твърди, че са част от Русия, но не контролира напълно, искане, отхвърлено от Киев.
Путин, според Румър, вероятно ще изчака за да завземе повече позиции и да види какви отстъпки, ако има такива, ще предложи Тръмп, за да го примами към масата за преговори.
"Ройтерс" съобщи през май, че Путин е готов да спре войната с договорено прекратяване на огъня, което признава настоящите фронтови линии, но е готов да се бие, ако Киев и Западът не отговорят.
Русия вече контролира целия Крим, след като го иззе едностранно от Украйна през 2014 г. и оттогава превзе около 80% от Донбас - който се състои от Донецк и Луганск - както и повече от 70% от Запорожие и Херсон и малки части от областите Николаев и Харков.
Към миналата седмица Тръмп все още не е свикал централна работна група за изготвяне на мирен план, според четирима съветници, пожелали анонимност, за да опишат частни обсъждания. По-скоро няколко съветници са предлагали идеи помежду си в публични форуми и - в някои случаи - на Тръмп, казаха те.
В крайна сметка мирното споразумение вероятно ще зависи от прякото лично ангажиране между Тръмп, Путин и Зеленски, казаха съветниците.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза, че "не е възможно да коментираме отделни изявления, без да имаме представа за плана като цяло".
Говорителят на Тръмп Каролин Лийвит отбеляза, че Тръмп е казал, че "ще направи необходимото, за да възстанови мира и да възстанови американската сила и възпиране на световната сцена".
Бивш служител по националната сигурност на Тръмп, участвал в прехода, каза, че има три основни предложения: схемата на Келог, едно от новоизбрания вицепрезидент Джей Ди Ванс и друго, предложено от Ричард Гренел, бивш изпълняващ длъжността шеф на разузнаването на Тръмп.
Планът на Келог, съавтор на бившия служител на Съвета за национална сигурност Фред Флейц и представен на Тръмп по-рано тази година, призовава за замразяване на текущите бойни линии.
Тръмп ще достави повече американски оръжия на Киев само ако той се съгласи на мирни преговори. В същото време той ще предупреди Москва, че ще увеличи помощта на САЩ за Украйна, ако Русия отхвърли преговорите. Членството на Украйна в НАТО ще бъде отложено.
На Украйна също ще бъдат предложени американски гаранции за сигурност, които биха могли да включват увеличаване на доставките на оръжия след сключването на споразумение, според това предложение.
В интервю през юни за Times Radio, Себастиан Горка, един от бъдещите заместник-съветници на Тръмп по националната сигурност, заяви, че Тръмп му е споделил, че ще принуди Путин да започне преговори, като заплаши с безпрецедентни доставки на оръжия за Украйна, ако Путин откаже.
Ванс, който като американски сенатор се противопостави на помощта за Украйна, представи отделна идея през септември.
Той каза на американския подкастър Шон Райън, че сделката вероятно ще включва демилитаризирана зона на съществуващите фронтови линии, която ще бъде "силно укрепена", за да предотврати по-нататъшни руски нахлувания. Неговото предложение ще откаже членство на Киев в НАТО.
Гренел, бившият посланик на Тръмп в Германия, се застъпи за създаването на "автономни зони" в Източна Украйна по време на кръгла маса на Bloomberg през юли, но не даде подробности. Той също така предположи, че членството на Украйна в НАТО не е в интерес на Америка.
Според старши съветник по външната политика на Тръмп, Гренел е бил един от малкото хора на срещата през септември в Ню Йорк между Тръмп и Зеленски.
Елементи от предложенията вероятно ще бъдат отблъснати от Зеленски, който направи поканата за НАТО част от собствения си "План за победа", както и от европейските съюзници и някои американски законодатели, казват анализатори и бивши служители по националната сигурност.
Миналата седмица външният министър на Украйна изпрати писмо до колегите си от НАТО, призовавайки ги да издадат покана за членство на срещата на външните министри във вторник.
Някои европейски съюзници изразиха готовност да увеличат помощта за Украйна, а президентът на САЩ Джо Байдън продължава да изпраща оръжия. Това може да струва на Тръмп известно влияние, за да накара Киев да седне на масата.
Планът на Келог, който зависи от увеличаването на помощта за Украйна, ако Путин откаже да преговаря, може да се сблъска с ответен удар в Конгреса, където някои от най-близките съюзници на Тръмп се противопоставят на допълнителна военна помощ за източноевропейската нация.
"Не мисля, че някой има някакъв реалистичен план за прекратяване на това", каза Румър, бивш офицер от американското разузнаване.
Прочети цялата публикация