Fakti.bg | 23.02.2025 15:41:25 | 25

Ако САЩ се изтеглят: какво ще струва това на Европа


При евентуален конфликт с Русия, на Европа ще ѝ се наложи да мобилизира 300 000 войници допълнително, ако тя не може да разчита на САЩ. До този извод стига анализ на Института за световна икономика в Кил.

За ефективно противодействие на руската военна сила ще са нужни и огромни инвестиции в отбраната - 250 милиарда евро годишно, пише в анализа, изготвен съвместно с брюкселския изследователски институт „Брьогел".

Разходите за отбрана трябва да се увеличат

Авторите смятат, че европейските държави ще трябва да сформират допълнително 50 бригади с общо 300 000 войници. Към това трябва да се добавят най-малко 1 400 нови бойни танка и 2 000 бронирани машини, което е повече от това, с което разполагат сега Германия, Франция, Италия и Великобритания.

Освен това Европа ще трябва годишно да произвежда по 2 000 дронове с голям обсег. Учените предлагат увеличение на европейските отбранителни разходи от два процента годишно на 3,5 - 4 от БВП. За Германия, която е най-голямата европейска икономика, увеличението до 3,5 процента ще означава разходите за отбрана да скочат от 80 на 140 милиарда евро, разяснява АРД.

Русия е увеличила много военния си капацитет

Въпреки загубите в нападателната война срещу Украйна Русия е увеличила много военния си капацитет, се казва още в анализа. В края на 2024 година руските войници в Украйна са били около 700 000 - много повече, отколкото в началото на инвазията през 2022 година.

Освен това през 2024 година са били произведени към 1 550 нови танка и 5 700 бронирани машини, което представлява ръст съответно от 220 и 150 процента в сравнение с 2022-а. Голям напредък е постигнат и при дроновете и далекобойните муниции. Според авторите на анализа производството на боеприпаси за ракети с голям обсег е нараснало с 435 процента.

„В следващите три до десет години Русия може да увеличи военната си мощ дотолкова, че да нападне държавите от ЕС", казва икономистът Гунтрам Волф, един от авторите на анализа, цитиран от АРД. Според него това е реална заплаха. „И поради това е от голям интерес за Европа да не допусне Русия да победи в Украйна. Това би засилило още повече агресията на Москва", добавя той.

Нужна е координация на националните армии

От анализа става ясно, че едно от най-големите предизвикателство остава военната координация в рамките на Европа. Докато американските части оперират като единно командван корпус, европейските армии действат на национален принцип.

„Ако всяка страна трябва да се отбранява поотделно, това ще означава огромни разходи", подчертава Волф. Затова са важни по-тясната координация и съвместното обезпечаване. Половината от необходимите годишно най-малко 250 милиарда евро биха могли да се финансират от съвместни европейски дългове и да се изразходват съвместно за въоръжаване.

Допълнителни разходи от 1,5 процента от БВП

Държавите от ЕС биха могли да финансират другата половина чрез собствените си разходи за отбрана. „Макар да става дума за големи суми, от гледна точка на икономическия капацитет на ЕС това е обозримо", казва Волф, цитиран от АРД. Допълнителните разходи възлизат на около 1,5 процента от БВП на ЕС. „Това е много по-малко, отколкото например излезе справянето с кризата по време на пандемията", уточнява той.

Авторите виждат и икономически предимства от това допълнителните разходи за отбрана да се финансират със заеми: „Това може да даде импулс на конюнктурата в ЕС - особено във времената на спадащо външно търсене заради американските мита и търговски конфликти", посочва Волф.

Големите инвестиции в отбраната биха могли да стимулират националните икономики. До този извод стига и проучване на консултантската фирма "Ernst & Young" и на банката "Dekа". Инвестициите във въоръжаване ще се отразят особено добре на металообработването, на транспортните и логистични фирми, на търговията с метали и на изследователските институти, пишат авторите. Положителното влияние върху пазара на труда би било огромно, смятат още те.

30-те държави от НАТО вече са предвидили разходи от 72 милиарда евро през следващите шест години. Експертите са на мнение, че тези инвестиции "стимулират както производството, така и сектора на услугите с равностойността на 157 милиарда евро".

Според проучването планираните инвестиции от натовските държави създават или гарантират около 190 000 преки работни места само в оръжейната индустрия и 340 000 непреки при доставчиците. Нови работни места могат да бъдат генерирани и в сферата на потреблението. Като цяло изследователи определят ефекта на около 680 000 работни места, се казва още в публикацията на АРД.

Прочети цялата публикация