Fakti.bg | 28.03.2025 10:43:21 | 83

Заплаха от Фукушима Даичи: Защо повреда на дизелов резервоар в ядрена централа е глобална заплаха


Последният инцидент – повреда на резервоар за дизелово гориво в Запорожката атомна електроцентрала – заплашва стабилността на работата на централата и може да доведе до катастрофа, подобна на аварията в японската АЕЦ "Фукушима Дайичи".

Както е известно, ЗАЕЦ разполага с резервни дизелови генератори, които захранват системите за безопасност при загуба на външно захранване. Ако централата загуби връзка с украинската електропреносна мрежа поради военни действия или умишлен саботаж от страна на окупаторите, тя ще трябва да разчита на тези генератори. Повредата в резервоара обаче означава, че няма гориво, което не позволява на генераторите да работят.

Аварийното прекъсване на електрозахранването причини трагедията в електроцентралата "Фукушима Дайичи" през 2011 г. След цунамито реакторите загубиха мощност и резервните генератори не успяха да осигурят стабилна работа на охладителните системи. Това доведе до прегряване и частично разтопяване на активните зони на реактора.

Днес Русия създава подобна заплаха със собствените си ръце в ЯЕЦ. Окупационната администрация не е в състояние да гарантира безопасността на електроцентралата и действията ѝ са насочени към подкопаване на нейната стабилна работа. Руската армия многократно е атакувала електропроводи, водещи до централата, и сега също е повредила ключов резерв от гориво за аварийно захранване.

Руската федерация се опитва да прехвърли вината върху Украйна, като твърди, че украинските атаки застрашават безопасността на централата. Фактите обаче показват друго: електроцентралата е под пълен контрол на руските военни и всички подобни инциденти се случват единствено заради техните действия.

Украйна призовава международната общност незабавно да засили санкциите срещу Росатом и да поиска пълното изтегляне на руските войски от територията на ЯЕЦ. Всеки ден, когато централата е окупирана, е още една стъпка към възможна ядрена катастрофа.

Франциск Козловски

Прочети цялата публикация