Fakti.bg | 02.04.2025 13:58:10 | 29

Камък, подпирал врата с десетилетия, се оказа уникална находка за 1 милион евро


Казват, че боклукът за един човек може да бъде съкровище за друг. Но в случая с един уж най-обикновен „камък“, използван десетилетия наред като стопер за врата, това определено е съкровище по всякакви стандарти.

3.5-килограмовият къс скала бил открит в речен нанос в югоизточна Румъния от възрастна жена, която го занесла у дома и започнала да го използва, за да държи вратата си отворена. Оказало се, че находката ѝ е един от най-големите запазени късове кехлибар в света, съобщава испанското издание El Pais. Стойността му? Около 1 милион евро или приблизително 1.1 милиона щатски долара.

Кехлибарът представлява вкаменена дървесна смола на милиони години. С времето този вискозен материал се трансформира във втвърдено, топло оцветено вещество, признато като полускъпоценен камък. В Румъния парчета кехлибар се намират в района около село Колци, по пясъчниците на бреговете на река Бузъу, където се добиват още от 20-те години на XX век.

Известен под името „руманит“, този кехлибар се цени високо заради богатата си гама от червеникави нюанси. Жената, открила този конкретен къс руманит, живеела именно в Колци. Там той останал десетилетия наред, изпълнявайки скромна, но практична функция – дори крадци на бижута, обрали дома ѝ по едно време, не му обърнали внимание.

След смъртта на жената през 1991 г., роднина, който наследил дома ѝ, заподозрял, че „камъкът“ може би е нещо повече от това, което изглежда. След като разбрал стойността му, го продал на румънската държава. Експерти от Музея по история в Краков, Полша, го оценили и установили, че вероятната възраст на кехлибара е между 38 и 70 милиона години.

„Откритието има голямо значение както от научна, така и от музейна гледна точка“, споделя Даниел Костаке, директор на Провинциалния музей в Бузъу пред El Pais.

Класифициран като национално съкровище на Румъния, кехлибареният къс от 2022 г. се съхранява именно в музея в Бузъу – окръгът, където е открит.

Прочети цялата публикация