Историческо! Германия и Великобритания подготвят договор за взаимна отбрана

Великобритания и Германия са на път да подпишат всеобхватен двустранен договор, който включва клауза за взаимопомощ при заплаха за една от страните, съобщиха пет източника, запознати с процеса. Споразумението бележи нов етап в задълбочаването на британско-германските отношения в контекста на отслабващите ангажименти на САЩ към европейската сигурност, пише "Политико".
Договорът, чийто текст вече е почти финализиран, се очаква да бъде подписан на 17 юли - преди летната ваканция на двата парламента. Основите му бяха положени още миналото лято с обща декларация между тогавашния германски канцлер Олаф Шолц и сегашния британски премиер Киър Стармър, в която се обещаваше по-тясно сътрудничество в сферите на мира, сигурността и икономическия растеж.
Ключова част от договора ще бъде посветена на отбраната и ще надгради миналогодишното Споразумение Тринити Хаус. Според него, всяка стратегическа заплаха за една от страните ще се счита за заплаха и за другата. Това на практика ще даде на Германия договор за взаимна отбрана и с двете ядрени сили в Европа - Великобритания и Франция - което отговаря на желанието на канцлера Фридрих Мерц да засили европейското възпиране независимо от САЩ.
Документът ще потвърди ангажимента към НАТО като основен стълб на колективната отбрана, но включването на подобна клауза показва стремежа към по-самостоятелна европейска политика в сигурността.
Освен отбранителните мерки, договорът ще включва разпоредби за борба с незаконната миграция, сътрудничество в транспорта, науката и иновациите, както и инициативи за насърчаване на трансграничните обменни програми. Последното се оказва чувствителна тема за кабинета на Стармър, който е под вътрешен натиск да ограничи както легалната, така и нелегалната миграция.
По отношение на мобилността на младите хора, преговорите ще продължат на ниво ЕС, тъй като Великобритания не успя да постигне отделно споразумение с Берлин по този въпрос през май. Германия е сред най-активните защитници на по-либерален режим за достъп на млади европейци до Обединеното кралство след Брекзит.
Договорът между правителствата на Стармър и Мерц е резултат от 18 кръга преговори, включително пет лични срещи - три в Берлин и две в Лондон.
"Договорът ще обхване целия спектър на нашите отношения", заяви говорител на германското външно министерство. Британското външно министерство отказа коментар към момента.
Прочети цялата публикация