Тръмп уволни главния прокурор на САЩ

Американският президент Доналд Тръмп отстрани от длъжност днес министърката на правосъдието и главен прокурор на САЩ Пам Бонди, след като в последно време изразяваше все по-голямо разочарование от постигнатото от нея, най-вече във връзка с публикуването на документите за покойния финансист и осъден сексуален престъпник Джефри Епстийн, предаде Ройтерс, съобщи БТА.
На нейно място американският президент назначи заместник главния прокурор на САЩ Тод Бланч.
Смята се, че Тръмп е бил недоволен и от това, че Бонди не е задействала достатъчно бързо съдебни процедури срещу критици и съперници на американския президент, когато той е пожелал да им бъдат повдигнати обвинения.
По време на мандата си Бонди ревностно отстояваше политиките на Тръмп и скъса с дългогодишната традиция на министерството на правосъдието да бъде независимо спрямо Белия дом при провеждането на разследвания.
Но именно критиките по отношение на документите по случая Епстийн от страна на съюзниците на Тръмп и някои законодатели от Републиканската партия успяха да се наложат като водеща тема през министерския ѝ мандат. Бонди беше обвинена, че е прикрила или не е публикувала отделни документи от разследването на министерството на правосъдието във връзка с аферата със скандалния финансист Епстийн, който поддържаше връзки с редица богати и влиятелни личности.
Тези обвинения доведоха до политически проблеми за Тръмп и отново поставиха под лупа приятелството му с Епстийн, което по думите на американския президент е приключило преди десетилетие.
Отстраняването на Бонди от длъжност може да доведе до цялостни промени в стратегията на министерството на правосъдието и евентуално до използване на американската правосъдна система за прилагане на натиск над лица, които Тръмп смята за неудобни.
Бонди е вторият висш държавен служител, уволнен наскоро от Тръмп.
На 5 март американският президент отстрани министърката на вътрешната сигурност Кристи Ноум, след изразените критики относно прилагането на имиграционната политика на Тръмп.
Бонди, която е бивш главен прокурор на щата Флорида, заяви, че е работила за възстановяването на фокуса на министерството на правосъдието върху престъпността и възвръщането на доверието на поддръжниците на Тръмп, след като федерални прокурори на два пъти му повдигнаха обвинения, преди той да бъде преизбран.
Бонди стана обект на критики и заради решението си да уволни десетки опитни прокурори, които работят по разследвания, които Тръмп не одобрява. Критици я обвиняват, че е изоставила традиционния приоритет на министерството да въздава безпристрастно правосъдие.
Прочети цялата публикация



Стрелецът от Вашингтон, опитал се да убие Доналд Тръмп, пледира невинен
Смъртоносната акция срещу наркотиците подхранва съмнения за дейността на САЩ в Мексико
Тръмп ще води и шефа на Apple при Си Дзинпин
Тръмп планира визита в Гърция, обяви американският посланик в Атина
Израелският президент призова страните по корупционните дела срещу Нетаняху да се споразумеят
„86 47“ - Джеймс Коми е обвинен в отправяне на смъртна заплаха към Тръмп
Тръмп пак поиска уволнение за Джими Кимъл след шега за първата дама
Claude Mythos: нова технологична революция или маркетингов мит?
Разследват съобщения за връзки на Коул Томас Алън с леви политически групи
Тръмп към журналист след обвиненията на стрелеца: Не съм изнасилвач и педофил, как не ви е срам да четете това!
Дунав се завърна в елита след инфарктен финал срещу Фратрия
Проф. Ива Христова: Няма непосредствен риск за България от хантавирус
Илияна Йотова: Шумен събира искриците на голям пламък
Гръцкият гранд АЕК Атина хвърли око на звездата на Левски Акрам Бурас
Властта излиза на дансинга. За кого си спомнихме заради унгарския танцуващ министър (видео)
Мълния удари и подпали къща в Мъглиж
Стара Загора отдаде почит на учителите ветерани по повод 11 май
XIV Областна панорама на професионалното образование и кариерното ориентиране представя възможностите за обучение и професионална реализация в Стара Загора
Първият дипломат на ЕС: Всички виждат, че Путин не е толкова силен, но още не е готов да преговаря за мир в Украйна