БНР Стара Загора | 11.04.2021 15:55:12 | 244

Анализатор: Вотът беше емоционален и патриотичен, но доста инфантилен


Картината, която се оформи от парламентарните избори миналата неделя е доста емоционална и объркана в социален и личностен характер. Вотът беше изцяло емоционален. И доста инфантилен сам по себе си, за съжаление. Това се доказва от факта, че се гласува за личности или срещу личности (на парламентарни, а не мажоритарни избори), но не и за идеи (което е обяснимо понеже така или иначе партии с ясни идеи няма, освен една, която е замираща). Така коментира за Радио Стара Загора изминалите избори у нас психо-социалният анализатор Яна Николова. Тя допълни, че има по-скоро формации за алтернативно политическо управление, което показва личностни, идейни, социални, обществени, политически дефицити в много области.

По думите на Николова имената на всички формации ясно дават основа на избирателя да се идентифицира емоционално и личностно, но не и идейно. Лошото е, че емоцията е с по-скоро битов характер, казва още Николова и дава пример: “Мутри Вън!‘‘ е с тесен фокус корупцията и емоцията го определи като протестен вот; БСП олицетворява стари емоции за идея (не идея сама по себе си) и напомня на партията-майка и е лесно това да бъде един опозиционен вот, но лоялен; “Възраждане“ оформя вот от нов тип, с носталгичен, но  национален характер и също протестен. Има Такъв Народ оформя патриотичен вот с фокус идеята за спасение. Тази идея е в името, което казва *този народ е жив, той може, той е тук и сега*. Това събужда колективния Ерос-мотивационен инстинкт за живот (термин на Фройд). Затова с това лесно се идентифицираха много българи.

Относно манталитета, българинът има емоционално заложен манталитет и разбиране относно това кой е и какъв е той. Обаче повече живее в геройско минало отколкото в реално настояще, но и е причина за твърде много емоционално стоене във фантазна реалност като „България на три морета“ и прочие. Това създава неспособност да се сформира ясна идея, цел, кауза за бъдещето. Това психо-социално, го прави лесно манипулируем и социално неинформиран вот.

Вотът като цяло е протестен, но разделен по две основни направления: национално в лицето на Възраждане и патриотично в лицето на Има Такъв Народ.

Яна Николова изрази разлика между национализъм и патриотизъм. Национализмът е понятие от модерността и се свързва със силата на нацията. Изразява се в гордостта, култа към държавата, нейните успехи. Патриотизмът е традиционен. Той търси авторитет и легитимност. Свързва се с чистотата на нацията, с предците, с религията, с морала и достойнството.

„И двата вота се идентифицират с емоциите на имигранта, който е далече от родината.  Не помня кой беше написал в социалните мрежи , че вотът от чужбина е „хъшовски“. Напълно съм съгласна с това. Мога само да добавя, че патриотичните чувства надделяха над националистичните и затова Има Такъв Народ води пред Възраждане, допълни анализаторът. 

Цялото интервю можете да чуете в звуковите файлове.



 Яна Николова живее вече 14 години в столицата на Великобритания. Тя е социолог, дипломиран в Пловдивския университет, а в Лондон завършва психология. За да не изневерява на нито една от двете специалности, започва да се занимава с психо-социални изследвания, a в момента прави докторантура в тази област. Практикуващ психотерапевт, психо-социален анализатор, преподавател по психология, социология и теория в терапиите в няколко частни колежa в Лондон.

Прочети цялата публикация