Fakti.bg | 06.01.2025 09:33:07 | 21

На ниско ниво! Китайските власти продължават битката с корупцията

Ден преди ключово заседание на антикорупционния орган на Китай, държавната телевизия излъчи програма, която акцентира върху борбата с корупцията на ниско ниво, подчертавайки ангажимента на страната към справяне с проблема, предава "Ройтерс"

Първият от четири епизода на "Борба с корупцията за народа" беше излъчен в неделя вечер, разглеждайки случаи на корупция на местно ниво, включително директор на начално училище в Североизточен Китай, който получавал комисиони от доставчици на училищни обеди, и служител в селска област на Съчуан, вземащ подкупи от изпълнители на селскостопански проекти.

През изминалата година Китай беше разтърсен от редица корупционни скандали, включително разследвания срещу високопоставени фигури като бивш заместник-управител на Централната банка и председател на най-голямата петролна компания в страната. Сред засегнатите е и висш военен лидер, адмирал Мяо Хуа, чиято оставка съвпадна с усилията на Китай да модернизира армията си и да повиши бойната готовност.

Според Централната комисия за дисциплинарна инспекция (ЦКДИ) през 2024 г. са разследвани рекордни 58 високопоставени служители, известни като "тигри". Комисията се събира от понеделник до сряда, за да формулира своите задачи за 2025 г., съобщават държавни медии.

Разследванията обхващат служители на ниво заместник-министри и по-високо, включително бившия министър на земеделието Тан Женцзян и бившия ръководител на спорта Гоу Джунвън. Дори пенсионирани лидери, като Ван Йилин, бивш председател на Китайската национална петролна корпорация, не бяха пощадени.

Анализаторите отбелязват, че борбата с корупцията продължава да бъде сериозно предизвикателство. Според професор Андрю Уедеман от Университета на Джорджия, проблемът с корупцията остава широко разпространен в партийно-държавния апарат и Народноосвободителната армия (НОА).

"Изглежда, че базата от кадри, които заменят корумпираните служители, също е пълна с корумпирани лица", отбелязва той.

Китай признава, че традиционните форми на корупция, като вземане на пари в брой, са заменени от по-фини методи, като предоставяне на активи на членове на семейството. Бившият заместник-управител на Централната банка Фан Ифей, осъден на смърт с двегодишно отлагане, заяви: "Ако някой ми предложи пари директно, бих отказал. Но ако те дойдат като акции или други активи, дадени на семейството ми, това е съвсем различен въпрос."

Според професор Сун Лайбин от Пекинския университет, борбата с корупцията трябва да достигне "сърцата" на хората, за да почувстват те грижата на партията. Телевизионната програма подчерта, че обществото е по-чувствително към корупцията в ежедневието, отколкото към далечни скандали на високо ниво.

Прочети цялата публикация