Fakti.bg | 18.05.2025 06:43:59 | 22

Индия не успява да изпрати ракета със сателит в космоса


Индийската организация за космически изследвания (ISRO) не успя да изстреля ракета за изпращане на изследователски спътник в космоса поради проблем с един от двигателите.

„Днес планирахме 101-вото изстрелване от Шрихарикота, мисията PSLV-C61 EOS-09. PSLV е четиристепенна ракета и работата ѝ беше нормална до втората степен. Двигателят на третата степен стартира добре, но по време на изгарянето на третата степен наблюдавахме някои проблеми, които попречиха на завършването на мисията“, каза ръководителят на организацията В. Нараянан.

Според него, налягането в корпуса на двигателя е спаднало. „Разглеждаме какво се е случило и ще се върнем с отговори възможно най-скоро“.

EOS-09 е спътник за наблюдение на Земята. Способен е да прави снимки при всякакви метеорологични условия, денем и нощем. Тези изображения са важни за селското стопанство, горското стопанство, градското планиране, националната сигурност и оказването на помощ при бедствия.

PSLV е лека, еднократна, четиристепенна ракета-носител. На първия и третия етап се използват твърдогоривни задвижващи системи. Вторият е ракетен двигател с течно гориво Vikas, който използва хептил като гориво (окислител - азотен тетроксид). Четвъртият етап е оборудван с два течно гориво, работещи на монометилхидразин (окислител - смес от азотни оксиди). Модификацията PSLV-G допълнително използва шест ускорителя. PSLV-XL също има шест ускорителя, но с по-голяма мощност. Версиите PSLV-DL и PSLV-QL имат съответно два и четири ускорителя (подобно на използваните в PSLV-XL).

Височината на ракетата е около 44 м, диаметърът на основните степени е 2,8 м, стартовото тегло е от 230 тона до 320 тона (в зависимост от конфигурацията), товароносимостта е до 3,8 тона.

Прочети цялата публикация