Fakti.bg | 20.04.2022 05:04:07 | 211

МВР да даде на разсилния да събира глобите от КАТ и да свършва тази мъка!


Във вторник се проведе обществено обсъждане на промените в Закона за движение по пътищата. Вътрешният министър Бойко Рашков представи иновативен подход за събиране на глобите към КАТ. Ако имаш неплатени глоби за висока скорост или си бил без винетка, да не можеш да минеш годишен технически преглед (ГТП).

Малко известен факт е, че през далечната

2013 година идеята е предложена

от тогавашния министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията Данаил Папазов, но след протести на юристи и неправителствени организации тя е оттеглена.

През 2022 г. МВР отново предлага тази идея. Ако тя бъде приета, то пунктовете за технически прегледи се превръщат в удобен инструмент на държавата за събиране на задължения.

Досега практиката беше Пътна полиция да прехвърля задълженията на водачите към НАП. Глобите се отразяваха в ЕГН-то и ако сменяш лични документи, то ти се издава документ за глобите от Пътната полиция.

Освен това в единната система на ДАИ, с която работят всички пунктове в страната, проверките за платен годишен данък на автомобила се извършват също по ЕГН-то на собственика. И когато той има и друго задължение към държавата, системата отчита това автоматично и блокира.

Така се получава много неприятна ситуация и за собствениците на автомобилите и за служителите в пункта за годишни технически прегледи, каза за Радио Варна председателят на варненския клон на Съюза на българските автомобилисти Диан Драганов.

Прост пример! В петък проверяваш дали имаш глоба от КАТ. В края на деня Пътна полиция качва в системата твое нарушение.

В понеделник спокоен отиваш с колата на ГТП и светваш,

че си нередовен. Нужно ли е да припомням, оня виц от казармата - Абе, Зайо, ти защо си без шапка.....

Основният проблем е, че пунктовете за ГТП все повече се натоварват с нетипични за тях задачи като дали водачът си е платил данъка на колата в общината или глобите към КАТ.

Видно е, че държавната администрация в лицето на общините и МВР се опитват да натоварят предприемачите с нетипични за тях дейности. Най-важното за един ГТП е да провери дали автомобилът е технически изправен, а не събира глоби или местни данъци.

В същото време КАТ и МВР вдигат ръце и казват, че дупките по пътищата или липсата на маркировка или знаци, като предпоставки за катастрофи, не са в тяхната власт.

За КАТ дупките по пътя не са предпоставки за катастрофи

Служителите в общинската и държавната администрация се радват на редовни индексации на техните заплати. Не така стои обаче въпросът в частния сектор, където заплатата не зависи от правителствените постановления.

Това обаче не спира намеренията глобата за паркиране в паркове, градини, детски площадки, площи, предназначени само за пешеходци, тротоари да скочи до 150 лева.

От 20 на 100 лева пък става глобата за неспиране на знак СТОП и неправилно престрояване и отнемане на предимството.

Вдигането на глобите е заради актуализацията на средната брутна работна заплата в страната, обясняват исканията за промени от МВР.

Интересно е, че вдигането на заплатите в правителствените постановления не са в пъти за разлика от глобите, които искат от вътрешното министерство.

От години в големите градове съществува проблемът с паркирането. Общините се оправдават, че нямат парцели за изграждането на паркингите. В големите градове на България се води подмолна война за всяко паркомясто. Вместо да се търси решение на проблема се тръгва по линията на най-ниското съпротивление.

Вдигат се глобите, но

общините продължават да регистрират нови автомобили,

защото ще взимат местен данък, а че няма места за паркиране, не е важно.

КАТ също ги регистрира. Така обикновеният ситроен, опел, фолксваген, ауди и други са потенциални нарушители, защото няма място, на което да паркират. Но от друга страна са и приход за великденска, коледна премия заради незаконно паркиране.

Проста далавера - регистрираш автомобили с ясното съзнание , че за тях няма места за паркиране. Всеки печели община, кмет, КАТ, но не и обикновеният човек, който всеки ден търси къде да паркира след тежък работен ден.

Вместо държавната и местната власт да си стиснат ръцете за решаването на проблема с паркирането, то всяка от тях действа по линията на

своя егоистичен личен интерес.

Било с вдигането глобите от КАТ или

било на цената на паяка. Потърпевш е обикновеният българин, който си е плащал данъците към общината и държавата, а получава по-високи глоби или такси за паяците...

Странно ли е, че след като София вдигна таксите за вдигане с паяк, то от МВР поискаха по-високи глоби ....

Идва пролет, дърветата ще се разлистят и ще покрият редица знаци по пътищата. Как ще спреш на знак СТОП, ако той е скрит в храсталак. Всяка година медиите правят репортажи за подобни казуси. И при всеки един от тях КАТ, МВР, АПИ или общината са изненадани.

Малко е странно, че екипи на

Пътната полиция не се движат по републиканската пътна мрежа

и затова не забелязват нередности като кратери в асфалта или липса на хоризонтална .маркировка или пътни знаци.

Народът е казал - Гарван гарвану око не вади.

Време е пирамидата да се обърне. Камерите от ТОЛ системата да засичат средна скорост. КАТ реално да работи по участъците с концентрация на катастрофи. МВР реално да поощри докладването на нередности по пътни участъци като дупки, липса на хоризонтална маркировка или пътни знаци. Тировете са пренасочени да минават през старото трасе на Витиня, което е пълно с дупки. Кой от АПИ или КАТ не е забелязал кратерите по пътното платно?

В XXI век сме. В участъците с повишена концентрация на катастрофи да дежурят екипи от Пътна полиция.

Всеки джигит да се спира и да се глобява на място за нарушението. В системата на КАТ да се качват шофьорите с няколко глоби за тежки нарушения. От камерите на ТОЛ системата много лесно може да се определи тяхната посоката на тяхното движение.

Първият най-близък екип на КАТ ги спира и събира глобите. Ако откажат, свалят номерата. В Гърция, ако си регистриран за груби нарушения на пътя направо ти свалят номерата и ти пишат постановление с глобата. Във Франция на местата с висока концентрация на катастрофи има монтирани постоянни камери за контрол на скоростта. Те са обозначени със знаци.

Пътната полиция трябва да е отворена към обществото.

Посланието е ясно - ние сме тук, за да запазим вашия живот.

В същото време в България се предлагат пътните ченгета да "облекат шлиферите на тайни агенти", за да ни снимат тайно от автомобили без обозначения.

От време на време се появяват идеи всеки в МВР да може да спира шофьорите. Служители на "Охранителна полиция" също имат това право. Странно ли е, че турски тираджия беше рекетиран и шамаросан от магистрала "Тракия". От изнесените до момента данни в медиите става ясно, че платената от данъкоплатците система за видео наблюдение във въпросната полицейска кола е била манипулирана от полицаите в колата, а след това и от операторите в центъра. Странно....

Само ще припомним, че за последните седем години МВР е събрало от глоби милиони лева. Нито жертвите намаляха, нито катастрофите. Вдигането на глобите, не е пътят.

Самият Бойко Рашков призна, че от началото на годината катастрофите се увеличат, а заедно с тях загиналите и ранените.

Ето кратка справка: На автомагистрали от 1 януари до 4 април 2022 г. са станали 31 тежки ПТП, с 4-ма загинали и 39 ранени;

На първокласни пътища за същия период - 105 тежки ПТП, със загинали 22 души и ранени 138.

На второкласни пътища - 108 тежки ПТП, с 20 убити и 175 ранени. Тенденцията е ясна.

Преглед на социалните мрежи ясно се вижда, че МВР и Пътна полиция не предприемат реални действия по обуздаването на джигитите по бул. "Черни връх", "Цариградско шосе", "Александър Малинов", "Филип Аврамов" и много места в София.

София не е изключение. Подобни проблеми има и в Пловдив, Бургас, Варна и други големи градове.

Не вдигането на глобите, а реалната работа на МВР ще реши проблема.

Българинът в чужбина става дисциплиниран водач,

защото знае, че при нарушение на правилата на пътя, ще види в огледалото за обратно виждане синята полицейска лампа. В България обаче лафът е... а сега к`во праим..... И всички сме братовчеди ...

Крайно време е МВР, а и българските общини да отказват нови регистрации на автомобили, ако няма място къде те да бъдат паркирани.

Новите промени не предлагат мерки за превенция. Комунистическият лозунг, че глобите са превенция, не работи.

Нужен е национален консенсус за спирането на войната по пътищата или тихо ще изчезнем ....

Прочети цялата публикация