Fakti.bg | 25.10.2024 20:01:32 | 26

Пеевски или Доган? "Страшно е това, което става по места."

Пълно объркване сред избирателите на ДПС: за кого ще гласуват хората в бастионите на Движението - за Пеевски или за Доган? И как ще гласуват българите в Турция? Ето как стоят нещата броени дни преди вота на 27 октомври:

"Изборите, които ще се проведат в България в неделя, 27 октомври 2024 г., отново станаха много важни за всички нас." Така Юнал Ъшък, кмет на Газиемир, част от турския град Измир, се обръща към сънародниците си във видео в официалния си профил в Инстаграм. Турският политик не само отбелязва важността на изборите в България за сънародниците му, но и отправя директен призив: "Очакваме вашите гласове за Движението за права и свободи, номер 13", казва Ъшък.

В община Газиемир на изборите на 9 юни тази година се е гласувало в три секции, а резултатите са красноречиви - от 1423 валидни бюлетини 1302 са за ДПС. Резултатите в цял Измир са сходни - от общо 6796 валидни бюлетини 6369 са били за Движението за права и свободи.

Интригата с двете ДПС-та в България и Турция

На тези избори обаче ситуацията е различна. ДПС се раздели на две, а бюлетина номер 13, за която призовава да се гласува кметът на Газиемир Юнал Ъшък, всъщност е на Алианс за права и свободи (АПС) - частта от ДПС, която остана под контрола на почетния председател на партията Ахмед Доган.

Политическият анализатор Беркай Чокджан, който отблизо следи процесите в ДПС, казва, че АПС е вложил сериозни усилия в кампанията в Турция. "Опитаха се да направят прилична кампания и се срещнаха с доста политици и изселнически организации там", обяснява той. "Докато Пеевски по-скоро се опита да пречи на този процес - например с действията срещу Хасан Азис, който беше сред хората, отговарящи за кампанията в Турция. Той беше "завързан" в Кърджали (с мярка за неотклонение - б.а.)."

Стоил Цицелков от организацията Обединение за честни избори отбелязва една тенденция, която се наблюдава на последните няколко парламентарни вота в България при гласуването в Турция. "На последните два или три избора наблюдавахме нещо уникално. Докато традиционно партията на Ердоган организира попълването на декларациите, защото масово хората там не знаят български, сега бяха организирани и от опозицията. Явно има консолидация около убеждението, че ДПС има нужда от такава подкрепа, а в България има нужда от такава партия." Посланието на кмета на Газиемир Юнал Ъшък също сочи в тази посока - той е член на опозиционната Републиканска народна партия в Турция, чийто кандидат за президент Кемал Кълъчдароглу беше основен опонент на Реджеп Ердоган на последните президентски избори в страната.

Предстои да разберем как ще гласуват българите в Турция, където на предходните избори 93,11% от гласоподавателите са подкрепили ДПС. Според Беркай Чокджан има няколко важни неща, които мотивират изселниците в Турция да гласуват за партията. "При най-възрастните определяща е травмата от най-голямото престъпление на комунистическия режим - т.нар. Възродителен процес. Вълнува ги силно и възможността техните деца и внуци да получат българско гражданство, което да отвори вратите към Европейския съюз. Има и такива, които не са в течение с другите партии изобщо." Стоил Цицелков потвърждава това: "Много от хората там не познават други политически партии. Затова очаквам да подкрепят господин Доган", казва експертът.

Ситуацията в т.нар. бастиони на ДПС в България изглежда далеч по-несигурна. В свой репортаж за "Свободна Европа", озаглавен "Икона срещу феномен", Генка Шикерова се среща с традиционни избиратели на ДПС в област Хасково, за да ги попита за настроенията им преди изборите. Повечето хора в репортажа изглеждат объркани. "Хората чакаха да им кажат", казва Шикерова пред ДВ. "Те са обвързани на битово ниво по много различни неща. Родителите на кметицата на Долни Главанак например казват, че още не знаят какво да правят. Изборът за кого ще гласува това семейство минава през тази жена. На нейната глава се стоварва решението чия страна да заеме и да каже на майка си и баща си, защото те ще гласуват така, както е най-добре за тяхното дете", добавя Шикерова.

"Страшно е това, което става по места"

Тя описва так атмосферата, на която е станала свидетел: "Всичко е обвързано със зависимости и страх - икономически, емоционални. Страшно е това, което става по места. И ми е мъчно за начина, по който експлоатират хората."

Според Стоил Цицелков, който като антрополог дълги години изследва Родопите и наскоро е посетил села, които традиционно гласуват за ДПС, не винаги става въпрос за директен натиск. "Изненада ме силната органична подкрепа за Делян Пеевски и "Ново начало". Някои от хората там, които живеят отдалечено и от дълги години в модела на "ДПС Доган", действително виждат някаква възможност за промяна", казва той след срещите си с местни избиратели и наблюдатели на изборния процес. "Това, което ми разказаха, е, че "новите" са по-щедри с обещанията си", допълва той.

Беркай Чокджан, който комуникира с млади избиратели на ДПС, е съгласен: "Младите хора, които избраха Делян Пеевски, по мои наблюдения са такива, които не са намерили желаната реализация при Доган. Пеевски с контрола над определени институции е способен да предложи по-добри перспективи."

"Разбира се, друг негов любим инструмент за влияние са компроматите и заплахите", допълва Чокджан. "Определящо е и от кой лагер е кметът на конкретното място. На много места те раздават помощи, а общината е най-големият работодател." Генка Шикерова дава конкретен пример: "Да погледнем кмета на Маджарово. Той заяви подкрепата си за Пеевски, а неговият брат е един от най-големите работодатели в региона."

Шикерова казва, че при обиколките си за "Свободна Европа" в началото на кампанията се е натъкнала най-вече на объркване сред избирателите на ДПС. Затова и не може да прогнозира кой ще надделее.

Изборният експерт Стоил Цицелков смята, че острото противопоставяне между крилата на Пеевски и Доган отваря и възможности: "Възможност да разберем по-дълбоко технологията и механизмите на контрол на гласове. Досега никога не сме имали честен разговор с ДПС. В момента хората от фракцията около Доган открито общуват с нас като наблюдатели, предоставят ни данни. Надявам се този пробив да доведе до конкретика. Хора, които са били част от тези схеми, биха били много полезни за нас като общество."

"Това е начинът да бъде разграден този модел"

"Забелязвам все по-голям интерес на младите хора към алтернативни политически формации. Винаги у хората има надеждата, че ако старите лица се сменят с нови, може да настъпят промени към по-добро, но въпреки това смятам, че и двете лица на Движението - на Доган и на Пеевски - са изчерпани", казва Беркай Чокджан. За него "схизмата" между почетния председател и неговия "феномен" отваря възможност за останалите политически партии: "Интеграцията на турците, мюсюлманите и всички общности минава през отварянето на всички партии към тях. Това е начинът да бъде разграден този модел", обобщава той.

Прочети цялата публикация