Fakti.bg | 19.02.2025 19:54:36 | 65

Американски законодатели настояват за подновяване на ядрения договор с Русия


Десетки американски законодатели от Демократическата партия призоваха държавния секретар Марко Рубио да работи с Конгреса за подновяване на пакта за ядрени оръжия между САЩ и Русия, който изтича следващата година. Те подчертаха, че дори в условия на напрежение споразумението е допринесло за намаляване на риска от ядрена война, съобщава "Ройтерс", предава News.bg.

Сред подписалите писмото сенатори са Едуард Марки, Кристофър Мърфи и Тами Болдуин. Те заявиха, че администрацията на президента Доналд Тръмп има историческа възможност да започне преговори на високо ниво за замяна на договора за намаляване на стратегическите ядрени оръжия, който изтича на 5 февруари 2026 г.

Законодателите изразиха увереност, че може да бъде постигнат напредък, въпреки продължаващата война на Русия в Украйна.

„Ние осъждаме ядреното дрънкане на оръжие на Путин срещу Украйна“, пишат те в писмото, цитирано от "Ройтерс". „Въпреки това, дори в периоди на сериозни разногласия, включително по време на Студената война, успявахме да водим диалог, за да предотвратим ядрена катастрофа.“

Марко Рубио и други представители на администрацията на Тръмп се срещнаха с руски официални лица във вторник в Рияд за преговори, свързани с прекратяване на войната в Украйна, като страните се договориха да продължат разговорите.

Държавният департамент все още не е коментирал съдържанието на писмото и дали въпросът за подновяване на новия договор СТАРТ е бил обсъждан в Рияд.

През 2010 г. Москва и Вашингтон подписаха нов договор СТАРТ, който ограничава стратегическите ядрени арсенали на двете държави и включва механизми за контрол. Споразумението бе удължено през 2021 г. с още пет години.

Законодателите подчертават, че докато текат преговори за ново споразумение, Вашингтон и Москва могат взаимно да се ангажират да спазват ограниченията на Нов СТАРТ, използвайки съществуващите механизми за проверка.

„Въпреки че Русия изрази готовност да спазва ограниченията на договора, вярваме, че и двете страни трябва официално да се придържат към механизми, които предотвратяват нова надпревара във въоръжаването“, завършват конгресмените.

Прочети цялата публикация