БНР | 08.09.2021 12:03:38 | 62

Д-р Великова: Имунитетът срещу Covid след ваксинация е по-обширен, отколкото след преболедуване


Д-р Цветелина Великова е специалист по клинична имунология с дисертация в областта на имунология на храносмилателната система. Работи в Университетска болница „Лозенец“ и е асистент към СУ „Св. Климент Охридски“. Поддържа страница, група и блог, посветени на имунологията, както и е автор към страницата „Коронавирус“. От началото на пандемията отговаря на пациентски въпроси на горещата линия на Националната пациентска организация, а в момента е администратор на популярната във фейсбук група Ваксини, чиято цел е да разобличава митовете за ваксините и да консултира колебаещите си, като ги насочва към базирана на доказателства достоверна информация.
Имунитетът срещу Covid-19 след ваксинация е по-обширен, отколкото след преболедуване, каза в студиото на Радио София д-р Цветелина Великова. 
По думите й, българите са шампиони в това да вярват в конспиративни теории. Въпреки, че разполагаме с четири от най-добрите ваксини срещу Covid-19, които съществуват, ние сме на последно място в Европа по ваксинация срещу вируса
При преболедуване ние изграждаме имунитет срещу варианта, който ни е разболял, докато ваксините имат по-широко покритие и обхващат голяма част от вариантите“, каза имунологът. Затова препоръките са всички преболедували да се ваксинират.
По думите на д-р Великова, няколко месеца след преболедуване имунните клетки, които са реагирали на вируса се „скриват“ в лимфните възли, където чакат среща с коронавируса. Антителата също намаляват с времето. Ваксината осигурява траен имунитет. 
„Ваксините не просто се борят с коронавируса, те намаляват неговата сила, ако се срещнем с него. Доказано е от поставените вече милиарди ваксини, че намаляват болничното лечение и необходимостта от интубиране, съответно се намалява броят на смъртните случаи“, каза д-р Цветелина Великова.
При 80% от преболедувалите Covid-19 се наблюдава намаление на белите кръвни клетки. Това означава, че имунната система е подтисната. Тези промени продължават с месеци, каза имунологът и добави, че смъртността от вируса у нас е около 4-5%, което е много високо ниво, в сравнение с останалите държави, където процентът е около 2.
Изследването на антителата има смисъл единствено от епидемиологична гледна точка, защото така може да се прецени каква част от населението се е срещало с вируса и дали има имунен отговор. Много по-важен е клетъчният имунитет, добави д-р Великова.
По думите й, една от най-големи заблуди е, че ваксината срещу коронавируса причинява стерилитет. Това идва от факта, че самият вирус може да доведе до временен или постоянен стерилитет, но е доказано, че ваксината не може да причини това.

Подробности можете да чуете в интервюто на Катя Василева с д-р Цветелина Великова

Прочети цялата публикация